Pojištění nemovitostí

V případě, že vlastníte nemovitost, doporučuji ji pojistit. Chráníte své bydlení, popř. chatu, popř. jinou budovu před různými škodami, nebo zničením.

Cena pojištění

Na cenu vašeho pojištění, respektive na roční pojistnou částku, má vliv spousta faktorů. Výše pojistných limitů, výše pojistné částky, spoluúčast a její výše, velikost nemovitosti a také místo, kde je nemovitost postavena. V tomto případě pojistné ovlivní, zda se nemovitost nachází ve velkém městě, či obci, nebo v malé vesničce. Také je velmi důležité, zda je pojištění sjednáno na novou, nebo časovou hodnotu. Nelze už sjednat pojištění na tržní hodnotu nemovitosti. Dalším, důležitým, faktorem, který ovlivní výši pojistného je typ stavby. Je rozdíl, zda se jedná o rodinný dům, bytový dům, byt v bytovém domě, garáž, nebo např. stodolu, nebo jiný objekt náležící k nemovitosti. I u pojištění nemovitostí jsou nabízeny různé slevy, které mají ve výsledku vliv na výši ročního pojistného. A v neposlední řadě budou cenu ovlivňovat typy rizik, proti kterým si pojištění hodláte sjednat. K pojištění nemovitosti si můžete uzavřít ještě další pojištění, např. pojistění domácnosti.

Časová hodnota

Časová hodnota, nebo-li časová cena je cena, za kterou byste si pořídili novou nemovitost, popř. ji opravili. Je však snížena o částku odpovídající znehodnocením, nebo užíváním nemovitosti. Pojištění na časovou hodnotu je vždy nižší, proto je i levnější,než pojištění na hodnotu novou. Časová hodnota, jak jsem se již zmínila výše, totiž počítá s opotřebením domu, či stavby. Proto je v případě pojistné události, vyplacené pojistné plnění také menší a málokdy pokryje opravu, či znovuobnovení domu, nebo stavby.

Nová hodnota

Jak už z názvu vyplývá, je tato nová hodnota, chcete-li nová cena, pořizovací cena nové nemovitosti. V případě pojistné události, vyplatí pojišťovna takové plnění, aby bylo možno nemovitost, či stavbu opravit, nebo postavit novou. Částka by měla tedy vyjít tak, abyste si mohli postavit stejný dům, ve stejné kvalitě, jako byl původní pojištěný dům.

srovnejte si kvalitní povinné ručení, nové havarijní pojištění na auto, porovnání povinné ručení

Pojištění nemovitosti srovnání