Pojištění nemovitostí

Zákon neukládá uzavření tohoto pojištění – tedy pojištění nemovitosti. Přesto je to nejčastěji uzavírané a nejoblíbenější pojištění. Důvody jsou jasné – nikdo z majitelů nechce přijít o střechu nad hlavou v případě živelných pohrom, či vykradení. Ovšem pojistit takovou nemovitost, zvlášť když na našem trhu existuje spousta pojišťoven, není žádná lehká věc. A na co si dávat při sjednávání takového pojištění pozor? Určitě na pojistné limity. Odborně se tomu říká „podpojištění“ a jedná se o jakési limity, které v důsledku ovlivní výslednou částku v případě pojistné události. Pojďme si tedy něco o tomto podpojištění říct.

Podpojištění

Jak jsem již uvedla výše, jedná se o pojistné limity, které si sjednáte při uzavření pojistné události. Není tady pravidlem, že by jste dostali ve výsledku takové pojistné plnění, které by nahradilo veškeré škody. V případě pojistné události dostanete pouze část financí a ty se spočítají podle poměru mezi hodnotou nemovitosti a právě uvedenými pojistnými limity.

Příklad

Máte nemovitost v hodnotě 3mil. Kč. A pojistíte si ji na 300tis Kč. Škoda, která bude způsobena na vaši nemovitosti dosáhne částky 300tis. Kč. Ale vy těch 300tis nedostanete. Pojišťovna vám vyplatí pouze jednu desetinu, protože poměr hodnoty nemovitosti k pojistnému limitu je jedna ku deseti.

Samozřejmě si můžete nemovitost pojistit v hodnotě 3mil.Kč, v tom případě by byl poměr jedna ku jedné a určitě by se taková pojišťovna našla. Ale upřímně – je taková pojišťovna stabilní? Dostojí si svým slibům v případě pojistné události? Věřím, že i takové nabídky přijdou, ale jsem přesvědčena, že při výpočtu pojistné splátky, byste si za pár let mohli za tyto peníze postavit nový dům (řečeno s nadsázkou). Ale proč vyhazovat zbytečně peníze navíc? Jak často přijde například zemětřesení, nebo jiné, živelné pohromy?

Jaká pojišťovna

Už jsem se zmínila o tom, že existuje spousta pojišťoven, které nabízejí pojištění nemovitosti. Jsou dražší, ale i levnější. K základnímu pojištění nabízejí další výhody, další připojištění. Určitě dokážou najít řešení právě pro vás. Stačí nepodepsat první smlouvu, která vám je nabízena. Na internetu je spousta prohlížečů a srovnávačů, které vám pomohou s pojištěním právě pro váš případ a dokážou řešit vše individuelně.

srovnejte si kvalitní povinné ručení, nové havarijní pojištění na auto, porovnání povinné ručení

Pojištění nemovitosti srovnání