Pojištění nemovitostí

Vlastníte byt, či dům a nejste si jisti co všechno se při pojištění nemovitosti ještě pojišťuje? Nebo spíše, CO je předmětem pojištění nemovitostí? Vysvětlíme si tedy základní pojmy.

Nemovitost

Pojišťují se samozřejmě trvale obývané rodinné domy, včetně jejich stavebních součástí, přípojek a ostatních příslušenství (v pojištění je zahrnuta garáž, nebo stodola, která je součástní rodinného domu). Tytéž podmínky platí i pro přechodně obývané domy. V tomto případě se jedná nejčastěji o rekreační chaty. Různé podnikatelské objekty – myšleno budovy. Pojistit lze i budovu, či rodinný dům, který je teprve ve výstavbě. V tomto případě je logické, že nemusí být splněna podmínka trvalého bydlení.

Jednoduše řečeno, nemovitost je vše, co je pevně spojeno se zemí a na všechny tyto případy může být použito pojištění nemovitosti.

Proč pojistit nemovitost?

Pokud nechcete o svou nemovitost přijít v důsledku požáru, výbuchu, úderu blesku, vichřice, krupobití, nebo třeba díky povodním nebo záplavám (na toto pozor, u pojištění se nejedná o totéž), sesouvání půdy, lavinám, zemětřesení (v našich zeměpisných šířkách si určitě všichni říkáme, že toto nehrozí, ale nikdy neříkejte „nikdy“), tíhy sněhu, nárazu nebo zřícení letadla (už i takové případy se u nás staly), pádu stromů, stožáru, nebo úniku kapaliny z vodovodního potrubí, tak si určitě svou nemovitost pojistěte. Pojištění nemovitosti kryje výše vyjmenovaná rizika poškození, nebo zničení nemovistosti.

Samozřejmě se dá sjednat i pojištění, které pokrývá škody na nemovitosti způsobené krádeží. V tomto případě musíte prokázat, že pachatel překonal překážky chránící pojištěnou nemovitost. Také se dá nemovitost pojistit proti vandalství, kterým vám na nemovitosti vznikne škoda. Zde se ovšem rozlišuje hlavně vandalismus uvnitř budovy, ke kterému došlo tím, že pachatel překonal překážky, aby se do nemovitosti dostal a tím ji zničil, nebo poškodil. A v neposlední řadě sem můžeme zahrnou i krytí proti loupeži. Zdá se vám to absurdní? Kdo by kradl nemovitost? V tomhle ohledu je např. myšleno poškození, nebo odcizení pojištěného zabezpečovacího zařízení.

srovnejte si kvalitní povinné ručení, nové havarijní pojištění na auto, porovnání povinné ručení

Pojištění nemovitosti srovnání